Press "Enter" to skip to content

Co nowego w ABAP 7.51?

Jeszcze na listopadowym TechEd 2016, SAP chwalił się upgradem ABAP do 7.5, a już miesiąc później udostępniony został nowy release, oznaczony symbolem 7.51. Co prawda nie jest on tak fascynujący jak jego poprzednik, ale znajdujemy w nim interesujące udogodnienia dla programistów. Pakiet wspiera  development w scenariuszach biznesowych wykorzystujących SAP HANA, SAP Fiori, czy też IoT. Jako zajawkę przedstawię Wam dwa z wielu udogodnień, które najbardziej mi się spodobały. Resztę odkryjcie sami ;-)!

Czekaliśmy na to wystarczająco długo!

Na pewno znacie z autopsji przypadek, gdy chcieliście przenieść wpisy z tabeli A do B z pól A-x do B-y. Aby to zrobić, należało przejść po każdym wierszu tabeli A, wyszukać odpowiedni wiersz tabeli B i skorzystać z MOVE-CORRESPONDING struct1 TO struct2.

Teraz można zrobić to łatwiej! Wystarczy jedynie wykorzystać klasę CL_ABAP_CORRESPONDING, zbudować mapping i wywołać metodę create_using, która przeniesie nam wartości w odpowiednie pola. Zobacz jakie to proste: Przykład kodu źródłowego.

Używanie SAP HANA. Łatwiej i efektywniej?

Wraz z wersją 7.4 wdrożone zostały Core Data Services. Najnowsza wersja przynosi ze sobą szereg usprawnień, przez co wykorzystanie CDS będzie odtąd łatwiejsze, a ponadto można jeszcze bardziej zwiększyć wydajność oprogramowania.

ABAP 7.51 posiada rozszerzoną składnie polecenia SELECT. Dodano komendę EXTENDED RESULT, co pozwala na doczytanie danych z widoków SAP HANA o ile są one cache’owane. Jako wynik dostaniemy nie tabelkę a… obiekt klasy CL_OSQL_EXTENDED_RESULT. Spójrz na kod źródłowy wykorzystujący tą metodę!

Kolejnym małym smaczkiem w odniesieniu do CDS jest dodanie nowej zmiennej systemowej CDS_CLIENT. Od teraz możliwy jest dostęp do zmiennych sesji CDS.

Dowiedz się więcej!

Jak zawsze SAP dostarcza kompleksową dokumentację w której nie brak praktycznych wskazówek i przykładów. Więcej dowiesz się tutaj: LINK.

Bądźmy jednak szczerzy, musimy uzbroić się w cierpliwość, zanim klienckie systemy zostaną podniesione do tej wersji 😉

Share This:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *