Press "Enter" to skip to content

Aplikacje progresywne zastąpią aplikacje natywne?

Głównym hasłem każdej firmy jest „szybciej, taniej, łatwiej”. To jest powód, dlaczego coraz częściej spotykamy w różnych obszarach firm aplikacje mobilne usprawniające wybrane obszary biznesu. Sam rynek aplikacji mobilnych jest niesamowicie złożony, natomiast wybór technologii zależy od wymagań funkcjonalnych.

Dlaczego aplikacja mobilna a nie webowa?

Jeszcze rok temu odpowiedź byłaby jednoznaczna, jednak dziś, jest ona zależna od istniejącej w projekcie infrastruktury bądź wymagań funkcjonalnych. Chcąc w pełni zrozumieć zależność, należy zdać sobie sprawę, że aplikacje webowe dotychczas nie miały dostępu do wbudowanych urządzeń takich jak kamera czy GPS.
W projektach bazujących na SAPUI5, gdzie zachodziła potrzeba wykorzystania ich, należało wykorzystać Cordova. Rezultatem wykorzystania tego frameworku, była aplikacja hybrydowa. Co to znaczy? Jest to aplikacja webowa, która została przetłumaczona na aplikację natywną, czyli aplikację dedykowaną dla danego urządzenia i na nim również zainstalowana.
Rozwiązanie to ma dwie zasadnicze wady – w razie potrzeby wgrania poprawki, należy przeinstalować aplikację na wszystkich urządzeniach. Natomiast w przypadku projektów, które polegają na rozwinięciu istniejącego już rozwiązania, mamy dwie równolegle funkcjonujące aplikacje, gdzie 95% kodów źródłowych jest identyczna. Wykorzystując to rozwiązanie, ryzykujemy, że po pewnym czasie aplikacje nam się, potocznie mówiąc, „rozjadą”.

Na ratunek Fiori Client?

W naszych rozważaniach pójdźmy o krok dalej… Co w przypadku, gdy musimy mieć aplikację webową, która wykorzystuje np. wbudowaną w urządzenie kamerę? Bardzo pomocny jest w tej sytuacji Fiori Client. Służy on jako kontener do uruchamiana aplikacji UI5 zarejestrowanych jako Fiori, instalowany jest na urządzeniu docelowym (niezależnie od platformy). FC funkcjonuje jako aplikacja natywna, która w swoim wnętrzu uruchamia aplikację webową – zupełnie jak przeglądarka internetowa.
Tym co wyróżnia Fiori Client od przeglądarek starszego typu jest dostęp do urządzeń wewnętrznych. Z perspektywy kodu źródłowego, wystarczy wywołać jedynie bibliotekę  Cordova, o resztę zadba już Fiori Client. Zaletą jest na pewno to, że w przypadku projektów z istniejącym rozwiązaniem UI5, dość łatwo można je rozwinąć o funkcjonalności, które były dotychczas domeną aplikacji mobilnych (natywnych lub hybrydowych).

Poczucie niedosytu? Spróbuj aplikacji progresywnych (PWA)!

Ostatni rok przyniósł nam rozwiązanie którego oczekiwało na pewno wielu z Was. Aplikacje progresywne na pierwszy rzut oka przypominają Fiori Client, jednak charakteryzuje je kilka cech, które decydują o większej elastyczności.
Na urządzeniu docelowym nie jest wymagane instalowanie żadnego dodatkowego oprogramowania. PWA ma sprawić, że strony będą wyglądać i zachowywać się jak aplikacje. Interfejs przeglądarki odpowiedzialny jest za dostarczanie funkcjonalności poprzez schematy komunikacji pomiędzy urządzeniem mobilnym a stroną. Co to tak naprawdę znaczy dla nas? Przeglądarka dba o to w jaki sposób połączy się np. z wbudowaną w urządzenie kamerą i w jaki sposób odeśle nam dane. My wywołujemy jedynie zdefiniowane przez interfejs metody.

Aplikacje progresywne z UI5, jakie benefity?

Dosyć częstym przypadkiem są projekty, gdzie klient posiada rozwiązanie w UI5, które zostało już mocno rozwinięte. Niemniej jednak, dla poprawnego funkcjonowania firmy potrzebne są dalsze prace rozwojowe oraz poszerzenie funkcjonalności przy relatywnie niskim nakładzie pracy i niskich kosztach. W przypadku PWA, nie jest potrzebne instalowanie Fiori, nie jest wymagane użycie Cordovy, a nawet nie potrzeba budować aplikacji natywnej.
Z perspektywy kodu wystarczy jedynie zadbać o obsługę funkcjonalności, którą oferują nam nowe przeglądarki. Przykładem są np. Service Workers odpowiedzialne za pracę naszej aplikacji w trybie offline. Tak, jest to możliwe! Wyobraźcie sobie, że teraz użytkownik magazynu będzie mógł pracować w każdym jego obszarze, a nie tylko w miejscach, gdzie jest zasięg Wi-Fi.
Co więcej, wgrywanie jakichkolwiek poprawek nie angażuje użytkowników końcowych w żadną interakcję. Zmianie ulega kod na serwerze, który uruchamiany jest w formie aplikacji na urządzeniu klienta.

Warto wiedzieć

Na stronie https://whatwebcando.today/ możesz sprawdzić które z funkcjonalnością są wspierane przez Twoją przeglądarkę.

Wkrótce

W najbliższym czasie ukaże się szkolenie w jaki sposób napisać aplikację progresywną z użyciem UI5. Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami publikowanymi na SAPportuje.pl!

Share This:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *